/en/article/15302/vzestup-a-pad-ceske-fotovoltaiky/ Vzestup (a pád?) české fotovoltaiky

Vzestup (a pád?) české fotovoltaiky

Instalovaný výkon českých solárních elektráren se v průběhu posledních osmnácti měsíců zvýšil 25× (!). Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dnes činí 120 MW, ale do konce tohoto roku se zvýší na 200 – 230 MW. Nad dalším vývojem solární energetiky v Česku ale visí zásadní otazníky spojené se zatím vysoce výhodnou podporou ze strany státu.

Český stát totiž před časem v zájmu rozvoje obnovitelných zdrojů energie, které by se do roku 2010 měly na produkci elektřiny v ČR podílet 8 %, provozovatelům solárních elektráren nabídl kromě garantovaného výkupu vyrobené elektřiny také vysoké výkupní ceny. Výše této podpory byla původně proponována tak, aby investorům zaručovala 7% roční výnos a návratnost vložených prostředků během 15 let. Díky zpevnění kurzu koruny a poklesu cen solárních technologií (především křemíkových panelů) dnes ale v ČR fotovoltaické elektrány představují investici s výnosem 16 % ročně a návratností během 7 let. „Hlavně pohyby kurzu české měny v podstatě znemožňují nastavit podporu na rozumnou úroveň. Buď je extrémně výhodná nebo naopak zničující,“ prohlásil před časem Bronislav Bechník z Czech RE Agency na odborném semináři, který pořádala společnost Envi A.

Díky štědré státní podpoře se solární elektrárny stavějí raketovým tempem, nejvíce na jihu Čech a Moravy. Investorům napomáhá i to, že banky tyto projekty nepovažují za rizikové a tak mj. od investorů požadují jen 20–25 % vlastního kapitálu, zatímco pro „běžný“ development je to 40–50 % hodnoty projektu. Přitom při výkonu 1 MW je nutné počítat s investicí 100 mil. Kč, vzhledem k vývoji cen technologií se ovšem tato částka stále snižuje. Fotovoltaický boom ovšem na druhé straně razantně zvýšil cenu vhodných pozemků, která se v některých případech zvedla až na 5 mil. Kč za hektar, když běžná cena se pohybuje kolem 100 000 Kč. Totéž platí pro pronájem vhodných ploch (tj. střech) v logistických areálech, jehož výše je dnes odhadována na 200 Kč za metr čtvereční a rok.

Současné parametry fotovoltaických investic vedly ERÚ k úvahám o snížení výkupních cen. Podle stávající legislativy je ale možné snížit je pouze o 5 % ročně (podle některých odborníků by investice do solární energetiky byly výhodné i při 20% snížení). Také proto vznikl návrh novely příslušného zákona, který by tuto hranici rozšiřoval a zároveň jednotlivé elektrárny pro tyto účely rozlišil podle jejich výkonu. Osud této novely lze v současných politických poměrech jen těžko předvídat, přesto je celý obor značně znepokojen. V chodu jsou desítky projektů, jejichž ekonomické pozadí vychází z dosud platné legislativy, někteří provozovatelé se obávají i toho, že zákonodárce může sáhnout i k retroaktivitě nových pravidel. Jisté je zatím jen to, že nové výkupní ceny pro příští rok bude ERÚ vyhlašovat v listopadu. Na celkové produkci elektrické energie se solární elektrárny dnes v ČR podílejí 1,4 %.

 
 
Autor: SF / pb, Dátum 20.10.2009